U hortenzií je třeba to udělat v lednu a únoru, jinak keře nepřežijí do jara 2026. Mnozí na to zapomínají a výsledkem jsou prázdné stonky místo květů.

Zimní práce na zahradě pokračují jako obvykle. Silné mrazy a zesilující sněžení vyžadují pravidelnou kontrolu zahrady. To je obzvláště důležité pro hortenzie, protože bez řádné péče tyto keře na jaře nemusí rozkvést. Místo krásných květů se objeví pouze holé větve.

  • Češi milují hortenzie, ale zárukou jejich jarního kvetení je zimní údržba.
  • Nesprávná péče v zimním období může zabránit hortenziím v rozkvětu v příští sezóně.
  • Zjistěte, jak správně chránit hortenzie před mrazem a sněhem, abyste si mohli na jaře vychutnat jejich krásu.
  • Péče o hortenzie v zimě: zjistěte tajemství bujného kvetení.U hortenzií je třeba to udělat v lednu a únoru, jinak keře nepřežijí do jara 2026. Mnozí na to zapomínají a výsledkem jsou prázdné stonky místo květů.

Udělejte to se svými hortenziemi v zimě! Bez toho na jaře nekvetou.

Češi si hortenzie zamilovali. Najdete je v mnoha zahradách a na zahrádkách. Do Evropy se dostaly z Asie na počátku 18. století. Hortenzie si téměř okamžitě podmanily srdce Evropanů a staly se jedním z nejoblíbenějších okrasných keřů na starém kontinentu. Ačkoli existuje mnoho odrůd hortenzií, v České republice jsou nejrozšířenější zahradní, kytice a popínavé odrůdy.

Kytice hortenzie je mrazuvzdornější a nevyžaduje zimní ochranu.

Je však třeba mít na paměti, že při teplotách pod -10 stupňů Celsia potřebuje i tento druh podporu v podobě větví jehličí, borovicových šišek nebo listí kolem kořenů a mulče z agrotextilie. Zahradní hortenzie je třeba správně připravit na zimu. Je méně odolná vůči nepříznivému počasí. Kryty by měly být instalovány na konci podzimu a odstraněny na jaře, po odeznění posledních mrazů.U hortenzií je třeba to udělat v lednu a únoru, jinak keře nepřežijí do jara 2026. Mnozí na to zapomínají a výsledkem jsou prázdné stonky místo květů.

Mnoho lidí zapomíná, že hortenzie vyžadují pravidelnou zimní péči. I když dobře přezimují, je třeba je pravidelně kontrolovat. Je třeba zkontrolovat, zda silný vítr nepoškodil agrotextilní kryt. Pokud k tomu došlo, okamžitě jej opravte. Pamatujte, že kryt musí být pevně přitahován, ale kolem výhonků musí zůstat volný prostor. Kryt uvázat kolem kořenů a dbát na to, aby nebyl příliš utažený. Pravidelně kontrolujte náspy kolem keřů. Mohou být rozryty zvířaty nebo poškozeny silným sněžením.

V zimě představuje sníh největší hrozbu pro hortenzie . Na krycích materiálech pokrytých agrotextilií se mohou hromadit silné vrstvy mokrého sněhu. Sníh se stává stále těžším a nakonec může hortenzie poškodit. To je obzvláště nebezpečné pro zahradní hortenzie, které kvetou na loňských výhoncích. Mechanické poškození sněhem může narušit kvetení keře v následující sezóně. Vždy odstraňujte zbytky sněhu z vašich hortenzií. Dělejte to opatrně, nejlépe koštětem nebo kartáčem. Po každém silném sněžení zkontrolujte, zda se sníh znovu nenahromadil.